In pauza competitionala Sabau va face modificari majore in lot.
Spune si tu ce parere ai, cine ar trebui sa plece de la echipa sau ce jucator s-ar integra perfect pe stilul lui Sabau!

27.11.2010

U CLUJ-FCM TARGU MURES 1-1 rezultat final!

Rezultat final U CLUJ-FCM TARGU MURES 1-1

Repriza e prelungita 3 minute

82' Cartonas galben Cristian Sosa este avertizat

81' Ocazie pentru Cluj! Şutul cu efect al lui Niculescu este respins de Caparco

77' Machado încearcă o execuţie spectaculoasă, dar balonul trece pe lângă poarta lui Caparco

76' Cartonas galben Didi este avertizat după un fault asupra lui Szilagyi

75' Schimbare pentru Târgu Mureş! Didi intră în locul lui Florin Dan

73' Lovitura liberă executată de Claudiu Niculescu trece puţin pe lângă poarta lui Caparco

72' Schimbare pentru U Cluj! Alex Păcurar intră în locul lui Delgado

72' Cartonas galben Issa Ba este avertizat după ce şi-a scos tricoul în semn de protest

71' Cornerul executat de Niculesu este respins de Caparco

67' Ocazie mare pentru Târgu Mureş! Astafei se descurcă între doi jucători adverşi, dar şutul său trece puţin pe lângă poarta lui Huţan

66' Cartonas galben Delgado este avertizat după un fault asupra lui Szilagyi

65' Machado rămâne singur cu portaru Caparco, dar îşi face mingea prea lungă şi este blocat

62' Schimbare pentru U Cluj! Acosta intră în locul lui Adrian Piţ

62' Ocazie mare pentru Târgu Mureş! Issa Ba primeşte balonul la şase metri de poarta lui Huţan, dar trimite mult peste

61' Issa Ba reia către poartă un balon respins de Machado, însă Boştină blochează şutul

56' Cartonas galben Gabriel Boştină este avertizat pentru o simulare

55' Lovitura liberă a lui Claudiu Niculescu este blocată de zid

55' Se joacă în viteză, dar lipsesc ocaziile clare de gol

46' Inceput repriza a doua

Rezultat la pauza U Cluj-FCM TARGU MURES 1-1

45' Arbitrul Florin Marcu prelungeşte prima repriză cu un minut

43' Cartonas galben După un henţ comis la mijlocul terenului, Victoraş Astafei vede primul cartonaş galben al meciului

35' Machado intră, din nou, în careu cu balonul la picior, dar întârzie pasa şi faza se încheie

33' Ocazie mare pentru Cluj! După o pasă a lui Piţ, Claudiu Niculescu trimite balonul în transversală printr-o scăriţă de excepţie

28' Gol Claudiu Niculescu restabileşte egalitatea dintr-o lovitură liberă perfect executată, de la 25 de metri lateral stânga

25' Clujenii cer penalty pentru un presupus henţ în careu, însă Florin Marcu lasă jocul să continue

24' Machado şutează, de la distanţă, pe lângă poarta gazdelor

19' Schimbare la Târgu Mureş! Alin Bitiş intră în locul lui Alexandru Vagner

18' Schimbare pentru U Cluj! Balde este înlocuit de Adrian Ionescu

17' Ocazie pentru Cluj! Machado reuşeşte să trecă de doi adversari, ajunge în careul lui Caparco, dar nu dă drumul la minge şi ocazia se pierde

10' Ocazie pentru Cluj! Boştină centrează, din lovitură liberă, până la Niculescu a cărui lovitură de cap trece pe lângă poarta lui Caparco

9' Ocazie pentru Târgu Mureş! Vagner pasează exceşlent cu călcâiul până la Florin Dan, iar acesta şutează în blocajul lui Unguruşan

3' Gol Vagner deschide scorul! Astafei sprintează pe partea stângă, reuşeşte să centreze pe jos, în careul clujenilor, până la Alexandru Vagner. Acesta împinge balonul în poartă şi scorul este 1-0 pentru Târgu Mureş

2' Târgu Mureş beneficiază de primul corner al meciului. Sosa faultează în atac şi faza se încheie

1' Inceput de joc

.................
In cadrul etapei cu numarul 17, ultima a turului, FCM Targu Mures va intalni in deplasare formatia U Cluj, ocupanta locului 11, unul deasupra FCM-ului, avand 18 puncte, cu unul mai mult decat FCM.
U Cluj are un nou antrenor, Ionut Badea.
Partida va avea loc Duminica 28 nov. ora 14 pe stadionul Cetate din Alba Iulia.

FCM Târgu Mureş: Caparco - Vagner, Munteanu, Sosa, Szilagyi - Issa Ba, Vârtic, Stângă, Cr. Pop - Fl. Dan - Astafei.
Rezerve: Dănălache - Bălău, Didi, Onicaş, Veljovic, Biţiş, Vancea
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Universitatea Cluj: Huţan - Unguruşan, Szilagyi, D. Munteanu, Mendy - Delgado, Balde, Piţ, Boştină - Machado, Niculescu
Rezerve: Boşneag - Ionescu, Cvirik, V. Gheorghe, Acosta, Păcurar, Lemnaru
Antrenor: Ionuţ Badea

Directorul sportiv Aurelian Băbuţan a dat asigurări că antrenorul Ioan Ovidiu Sabău va rămâne la FCM şi a precizat că la anul, mureşenii vor forma o echipă mai bună. "Ioan Ovidiu Sabău este cel mai bun antrenor şi va rămâne la Târgu-Mureş, chiar dacă poate are oferte din altă parte, în special de la CFR Cluj. Dacă ne vom salva de la retrogradare, cu dânsul împreună vom face o echipa mai dificilă", a declarat Băbuţan. Ioan Ovidiu Sabău a semnat cu mureşenii pe 3 septembrie. Bilanţul său general (campionat + Cupa României) este de 5 victorii, două remize şi 5 eşecuri.

25.11.2010

FCM amendata cu 10.000 de lei pentru comportamentul spectatorilor!!!

Comisia de disciplină din cadrul Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF) a decis în şedinţa sa de miercuri să amendeze clubul FCM Târgu-Mureş cu suma de 10.000 de lei,
( In baza art.83.2.d, raportat la 82.3.a, coroborat cu art.43.4, lit.a, c, d, e se sanctioneaza clubul FCM TG.MURES cu o penalitate de 10.000 lei)pentru comportament necivilizat al spectatorilor!

Bruno Fernandes, Borislav Topic şi Ciprian Vasilache au primit fiecare două etape de suspendare şi amendă de 3.000 de lei, la fel ca şi stelistul Eric Bicfalvi.

Clubul FCM Târgu-Mureş a contestat amenda de 10.000 de lei dictată de Liga Profesionistă de Fotbal (LPF)
"Am contestat şi am rămas cu contestaţie până la urmă, pentru că deocamdată aşa se pare că în fotbal, cei care au spus că nu te pui contra echipelor mari au avut dreptate. Deşi am crezut că legea este una singură pentru toţi, se pare că nu. Banii vor fi plătiţi din încasările pe care le-a avut clubul", a declarat Claudiu Maior, viceprimarul din Târgu-Mureş.

Acesta le-a mulţumit spectatorilor pentru modul în care s-au comportat la meciul FCM - Steaua (0-1), arătând că "dacă un pahar de Cola sau o pungă de seminţe a fost aruncată, cred că nu trebuie să ne caracterizeze pe noi, târgumureşenii".
sport365.ro

19.11.2010

FCM TARGU MURES- STEAUA 0-1

FCM TARGU MURES a pierdut cu Steaua(0-1) dar meciul a fost însă stricat de arbitrul Alexandru Tudor, care a acordat nu mai puţin de 11 cartonaşe galbene şi 4 roşii!

Chiar dacă eliminările nu-i pot fi imputate, fiind acoperite de regulament, centralului bucureştean i se pot reproşa în schimb cartonaşele acordate cu largheţe, cu o frecvenţă nedemnă de un meci altfel anost, mai ales în prima lui parte.

Totuşi, chiar dacă Steaua a avut mai bine de jumătate din meci avantaj numeric pe teren, elevii lui Marius Lăcătuş au reuşit să se impună în faţa mureşenilor, cu un portar Şteţca aflat în zi mare, abia în minutele de prelungire, când Bilaşco a marcat cu o lovitură de cap norocoasă.

Partida s-a încheiat cu jucătorii lui FCM Târgu Mureş întinşi pe gazon, dar este de apreciat daruirea si devotamentul cu care au jucat, rezistand pana aproape de final desi avea 3 jucatori eliminati.
Felicitari baietilor pentru ambitia aratata in acest meci.

"Păcat că îşi bat joc de public. Nu întâmplător este fotbalul nostru unde este. M-am săturat de fotbalul românesc, îmi vine să-mi iau bagajele şi să plec. Nu cred că Tudor a venit cu temă, nu ştiu dacă Steaua a avut vreo implicare, nu vreau să comentez. Nu am făcut blat cu Steaua. Puteam chiar să dăm la ultima fază. Despre arbitraj nu mai comentez nimic. Mai are rost? Doar eliminarea lui Vasilache a fost justă! Mă aşteptam ca Tudor să dea şi penalty pentru Steaua ca să se termine mai repede! Când te chinui şi nu poţi, începi să cauţi soluţii. Care e cea mai bună soluţie? Scoţi 5-6 jucători", a declarat Ioan Ovidiu Sabău la DigiSport.

Rezultat final FCM TARGU MURES-Steaua 0-1

90+2' Ocazie pentru Târgu Mureş! Astafei trimite, din 7 metri, balonul peste poarta Stelei

92'Bilasco incrie pentru Steaua 0-1

90' Tudor arata 3 minute de prelungire

86' Ocazie mare pentru Steaua! Din 5 metri, Bilaşco nu reuşeşte să bage balonul în poartă

82' Ocazie pentru Steaua! Şteţca respinge spectaculos lovitura de cap a lui Stancu

81' Cartonas galben Stancu este avertizat

80' Schimbare la Steaua! Mihai Răduţ intră în locul lui Romeo Surdu

77' Kapetanos înscrie, însă golul este anulat pentru offside!

77' Cartonas galben Kapetanos este avertizat pentru proteste

76' Ocazie pentru Steaua! Bonfim centrează, iar Bilaşco reia cu capul pe lângă poarta gazdelor

73' Ocazie pentru Steaua! Surdu şutează de la 25 de metri, dar Şteţca respinge spectaculos în corner

71' Schimbare la Steaua! Bilaşco intră în locul lui Galamaz

70' Ocazie pentru Steaua! Ricardo Gomes centrează pentru Kapetanos, dar grecul reia slab şi balonul este reţinut uşor de Şteţca

69' Schimbare la Târgu Mureş! Mihai Stere este înlocuit de Florin Stângă

67' Cartonas rosu Vasilache este eliminat după o intrare cu talpa asupra lui Stancu!

63' Cartonas galbenDan Roman este avertizat după un fault asupra lui Marinescu

61' Schimbare la Steaua! Laurenţiu Marinescu intră în locul lui Cristi Tănase

60' Schimbare la Târgu Mureş! Alexandru Vagner este înlocuit de Cristian Pop

59' Încă o şansă pentru Steaua! Şutul de la distanţă al lui Ricardo este respins în corner de Şteţca

59' Ocazie pentru Târgu Mureş! Vagner şutează de la distanţă în braţele lui Tătăruşanu

58' Ocazie pentru Steaua! Ricardo pasează foarte bine în careu, dar Stancu îi fură balonul lui Tănase şi şutează în Şteţca

56' Ocazie pentru Târgu Mureş! Tătăruşanu îl blochează foarte bine pe Astafei care scăpase singur în careul steliştilor

53' Ocazie mare pentru Steaua! Kapetanos rămâne singur cu Şteţca după pasă a lui Tănase, dar portarul reuşeşte să respingă

49' Ocazie pentru Târgu Mureş! Astafei intră în careu cu balonul la picior, pasează, dar Surdu este la locul potrivit si respinge în corner

45+2' Final prima repriza scor 0-0

45' Alexandru Tudor prelungeşte prima repriză cu două minute

44' Ocazie pentru Steaua! Tănase şutează cu efect, dar balonul se duce pe lângă poartă

40' Cartonas galben Topic este avertizat pentru un fault asupra lui Surdu

34' Cartonas rosu Eric Bicfalvi este eliminat de Tudor! Mijlocaşul i-a aplicat un cot în figură lui Astafei

33' Schimbarepentru Târgu Mureş! Dan Roman intră în locul lui Florin Dan

32' Şutul dezamăgitor al lui Bonfim trece pe ângă poarta lui Şteţca

31' Cartonas galben Ricardo este avertizat după un fault supra lui Stere

30' Ocazie pentru Steaua! Tănase pasează printre doi fundaşi ai gazdelor, dar Surdu nu mai ajunge la balonul care este reţinut de Şteţca

21' Cartonas galben Cristi Tănase este avertizat după un incident cu Vasilache

19' Cartonas galben Galamaz este avertizat pentru un fault asupra lui Astafei

18' Cartonas galben Vârtic este avertizat

14' Şteţca reţine fără nici o problemă şutul slab al lui Brandan

13' Cartonas rosu Bruno Fernandes vede direct cartonaşul roşu după un fault asupra lui Kapetanos

12' Cartonas galben Romeo Surdu este avertizat

11' Şutul lui Ricardo Gomes trece la mare distanţă de poarta lui Şteţca

7' Cartonas galben Mihai Stere este avertizat pentru prosteste

5' Ocazie pentru Steaua! Brandan execută o lovitură liberă până la Tănase, acesta reia cu capul peste poartă, dar se fluieră o poziţie de offiside

3' Cartonas galben Brandan primeşte primul cartonaş galben al meciului. Alexandru Tudor l-a avertizat pentru executarea unei lovituri libere înainte de fluierul său

1' Primul şut al meciului aparţine gazdelor! Florin Dan îl încearcă pe Tătăruşanu, însă portarul reţine fără probleme

......................................................
FCM Târgu Mureş: Şteţca - Vagner, Cordoş, Sosa, Fernandes, Topic - Vasilache, Vârtic, Stere, Fl. Dan - Astafei

Rezerve: Dănălache, Bălău, Veljovici, Dan Roman, Târnăvean, Pop, Fl. Stângă

STEAUA: Tătăruşanu - Bonfim, Galamaz, Gardoş, Brandan - Bicfalvi, Ricardo - Tănase - Surdu, Stancu, Kapetanos

Rezerve: Lungu, Abrudan, Răduţ, Onofraş, Bilaşco, Marinescu, C. Matei

..................................................
In cadrul etapei a-XVI-a FCM TARGU MURES va juca sambata 20 nov. 2010 de la ora 14 pe stadion Transil in compania formatiei Steaua Bucuresti.
FCM vine dupa un rezultat excelent obtinut cu Rapid , victorie cu 1-0, si se afla pe locul 11 in clasamentul ligii 1 cu 18 puncte in timp ce Steaua a pierdut in ultima etapa pe teren propriu scor 1-0 cu Gaz Metan Medias si ocupa locul 7 cu doar 4 puncte mai mult decat FCM TARGU MURES.

În conferinţa de presă de joi, dinaintea jocului de sâmbătă cu Steaua Bucureşti, antrenorul principal Ioan Ovidiu Sabău a declarat că speră într-o evoluţie foarte bună a jucătorilor pe care îi pregăteşte.

"În acest joc trebuie să arătăm că ne-am maturizat. În acest joc se poate întâmpla orice, putem câştiga dar putem să şi pierdem. În ultimele jocuri echipa a arătat caracter, iar jucătorii au demonstrat că ştiu să apere culorile acestui club. Asta trebuie să avem şi în jocul cu Steaua. Iar acest public merită. Ceea ce s-a întâmplat în jocul cu Rapid, în special în ultimele 15 minute, a fost ceva deosebit. Publicul, pur şi simplu ne-a împins de la spate. Merită să jucăm pentru aceşti oameni."

Mult succes formatiei noastre si speram intrun rezultat pozitiv.

18.11.2010

450 de suporteri stelisti vin la Targu Mures!

La Targu Mures, Steaua va fi sustinuta de 450 de suporteri veniti de la Bucuresti, brigazile Vacarm, OLD Boys, Peluza Nord si Nucleo 2003 si-au anuntat prezenta la meciul de sambata, o parte dintre acestia vor ajunge inca de vineri la Targu Mures, cu trenul.
Avand in vedere ca Steaua va avea sustinatori si din Ardeal ne asteptam la o atmosfera incendiara cum poate nu am mai vazut la Targu Mures de pe vremea cand A.S.A. activa in Divizia A.
Totusi speram ca echipa noastra favorita sa faca din nou un meci mare si sa invingem Steaua.
Hai FCM!Hai Targu Mures!

16.11.2010

Conducerea FCM isi bate joc de fani!

Anuntul oficialilor FCM TARGU MURES ca biletele pentru meciul cu Steaua de sambata se vand de azi ora 10, a starnit interesul fanilor pentru achizitionarea de tichete.
Stupoare insa la ora 14:30 nu se vindeau bilete.Motivul? Lipsa hartiei pe care sunt tiparite locul din tribuna si data disputarii meciului.
Hartia ajunge abia maine la orele amiezii!
Am intalnit la casa de bilete oameni veniti de la zeci si chiar sute de KM distanta de Targu Mures dornici sa intre in posesia unui bilet.
Mai multi suporteri ne-au relatat faptul ca in momentul in care ajunsera in fata casei de bilete, persoana care vindea bilete vorbea tot timpul la telefon si spunea:,, Cate? 10? Da sefu am inteles. Cate 5? bine domnu...,,Deci va dati seama cum au fost vandute biletele.
Oare chiar nu a putut conducerea sa evite aceasta neplacere, sau va suporta noaptea de cazare sau benzina pentru cei pagubiti?
Oricum inca o dovada de nepasare si dezinteres, dar in primul rand lipsa de RESPECT pentru FANI.
RUSINE!!!

13.11.2010

FCM TARGU MURES-RAPID 1-0

FCM Targu Mures reuseste sa invinga cu 1-0 formatia Rapid si urca pe locul 11 in clasament cu 18 puncte.La meci au asistat 8.000 de spectatori.

"Mi-a fost frică de acest meci, mi-au lipsit şase jucătorii care au evoluat mai mult în ultimul timp şi îmi era teamă că nu vom face faţă presiunii, însă s-au autodepăşit. Mă aşteptam ca rapidisştii să fie afectaţi psihic după eşecul cu Steaua, deoarece ştiu atmosfera din Giuleşti. Am bătut azi şi pentru că ei au evoluat mai prost. Rapid rămâne o echipă care îmi place", a spus Sabău
Etapa viitoare , sambata de la ora 14, targu-muresenii vor primi vizita formatiei Steaua Bucuresti.
...............................................................
GOOOOOOOOOOOL FCM. 1-0 min.6

FCM deschide scorul printr-o lovitură de cap a lui Sosa după o centrare a lui Topic din lovitură liberă

ECHIPELE DE START:

FCM Târgu Mureş: Şteţca - Cr. Pop, Cordoş, Bălău, Sosa, Topic - Vasilache, Stere, Issa Ba - Astafei, Târnăvean.
Rezerve Caparco, Biţiş, Stângă, Donadoni, D. Roman, Veljovic, Vârtic

Rapid: Bornescu - Duarte, M. Antonio, M. Constantin, Bozovici - Costa, Grigore - Sburlea, Spadacio, S. Frunză - Răduţă.
Antrenor: Marius Şumudică
Rezerve: Coman - Ezequias, Cesinha, Glauber, Herea, M. Roman, Cassio
.............................................................
In cadrul etapei a-XV-a FCM Targu Mures va primi vizita formatiei Rapid Bucuresti, ocupanta locului 3 inaintea acestei etape cu 26 de puncte, echipa cu cea mai buna aparare din Liga 1, avand doar 8 goluri primite in 14 etape.
FCM TARGU MURES ocupa locul 13 cu 15 puncte, iar o infrangere duminica ne-ar putea trimite pe loc retrogradabil.

Pentru jocul cu Rapid, Ioan Ovidiu Sabău nu se poate baza pe: Bruno Fernandes şi Onicaş (suspendaţi), Munteanu, Vagner, Dan Matei, Florin Dan şi Didi (accidentaţi).

"Cu toate absenţele pe care le avem, cred că vom reuşi un rezultat bun. Jucătorii care vor intra pe teren să îi înlocuiască pe absenţi sunt sigur că vor da tot ce au mai bun. De abia aşteaptă să intre să joace. Cu toţii sunt conştienţi de atmosfera care va fi pe stadion, mai ales că am înţeles că s-au vândut aproape toate biletele. La final trebuie să ieşim cu capul sus de pe teren. Cred că echipa va arăta destul de bine şi va avea mult curaj. Trebuie să creştem în joc de la meci la meci, jucătorii să prindă tupeu. Aşa vom putea să ne îndeplinim obiectivul.", a declarat Sabau

Partida va avea loc duminica 14 nov, ora 14 pe Stadion Transil Targu Mures.
Clubul Fotbal Club Municipal va scoate la vânzare, începând de joi, 11 noiembrie, bilete de intrare la partida FCM Tîrgu-Mureş - Rapid Bucureşti

Preţul tichetelor este următorul:

Tribuna 0 - 25 RON

Tribuna 1 - 20 RON

Tribuna 2 - 20 RON

Peluze - 10 RON

Biletele de intrare pot fi procurate de la Stadionul Trans-Sil, după următorul program:

12.11.2010

Diego Ruiz, fostul CFR-ist a semnat cu FCM Targu Mures!

Fostul jucător al campioanei CFR Cluj, Diego Ruiz, a semnat un contract valabil pe 2 ani şi jumătate, cu formaţia FCM Tîrgu-Mureş.
Ultima dată la Khazar Lankaran, în Azerbaidjan, Ruiz a venit liber de contract.

Diego Alejandro Scheuschner Ruiz prezentare:

Născut pe 19 decembrie 1980 la San Miguel de Tucuman (Argentina)